شکاف‌های قیمتی - PG/سم سیدن

08-آبان     توسط ali     بازدیدها 65
 
شکاف‌های بازار اتفاق‌هایی هستن که حرفه‌ای‌ها به خوبی می‌فهمنشون. چون وقتی واقعا متوجهشون باشی و بفهمی‌شون؛ که چرا اتفاق می‌افتن و چطور می‌تونی باهاشون ترید کنی، اونوقته که متوجه می‌شی چقدر فرصت‌های خوبی واسه پرافیت گرفتن هستن. در برابر اونهایی که درکش نمی‌کنن و بلدش نیستن پولشون رو از دست می‌دن. در واقع شکاف‌های قیمتی نمایندگان عدم توازن سطوح عرضه و تقاضا هستن، که خودش یه فاکتور کلیدیه وقتی می‌خوای ببینی نقاط برگشت و چرخش بازار کجاها هستن. بین بازارهای فارکس، سهام، فیوچر(آتی) و یا حتی آپشن تفاوتی وجود نداره بین منطق شکاف قیمتی و قوانین تغییری نمی‌کنن (واسه همه بازارها دونستنشون مفیده).

شکاف قیمتی وقتی اتفاق می‌افته که عدم توازن قابل توجهی بین سطوح عرضه و تقاضا وجود داشته باشه. خصوصا هنگامی‌که تقاضای بیشتری از عرضه موقع بسته شدن قیمت روزانه وجود داره؛ برای تامین نیاز، بازار در روز بعد شکاف قیمتی ایجاد می‌کنه تا اوردرهای خرید رو بتونه جوابگو باشه. و وقتی عرضه از تقاضا موقع بسته شدن قیمت روزانه پیشی می‌گیره بازار در روز بعد با شکاف قیمتی به سمت پایین باز می‌شه. این اتفاقات پیش میان چون باید بین عرضه (سفارشات فروش) و تقاضا (سفارشات خرید) توازن وجود داشته باشه، پس قیمت به حدی تغییر می‌کنه که در یک سطح قرار بگیرن. اون سفارشات خرید همیشه توی سطحی اتفاق می‌افتن که ما بهشون می‌گیم تقاضا، و مهم‌ترین و سودده‌ترین سطوح تقاضا یک شکاف قیمتی با خودشون دارن که باعث می‌شه این مقاله خیلی مهم و آموزنده باشه.

بیاید یه کم به موضع بیشتر ورود کنیم تا بجای ضرر دادن توی شکاف‌های قیمتی توشون سود کنین:

شکاف حرفه‌ای (Professional Gap): شکاف قیمتی که بعد از حرکت در قیمت به وجود میاد، در سطح متضاد اون حرکت رو من بهش می‌گم شکاف حرفه‌ای (PG). این شکاف‌ها اول حرکات قیمتی بوجود میان و اونا رو به آتیش می‌کشن (مترجم: کنایه از ایجاد تحرکات شدید و این چیزا). این شکاف‌ها نشون از سفارشات خرید و فروش موسسات مالی و بانک‌های بزرگه.

اقدام مناسب در مواجهه با PG: به شکاف‌های قیمتی روی پولبکشون به قیمت اولیه قبل از ایجاد شکاف بپیوندید مادامی‌که یه نقطه سوددهی مناسب وجود داره. برای مثال:

چارت GBPUSD تاریخ ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷
توی چارت بالا به اون افزایش قیمت (Rally) دقت کنید و بعد از اون به قسمتی که با زرد علامت‌گذاری شده (کاهش قیمت) نگاه کنید. این یه PG بود. طبق استراتژی ما باید وارد یه پوزیشن کوتاه فروش می‌شدیم دقیقا وقتی که پس از کاهش نسبی قیمت، یک بار دیگه قیمت به خط بالاتر می‌رسید. توی ذهنتون داشته باشید که شکاف‌های قیمتی نشون‌دهنده عدم توازن قدرتمند بین عرضه و تقاضا هستن پس یه موقعیت عالی واسه سوددهی به شمار میان.

البته انواع دیگه شکاف قیمتی وجود داره که باید اون‌ها رو هم توجه کرد بهشون اما شکاف‌های بعد از باز شدن بازار قدرتمندترین‌ها هستن. اصولا این اول باز شدن بازاره که تفاوت قیمتی زیادی می‌تونه بین اوردرهای خرید و فروش وجود داشته باشه. من شخصا شاهد چنین اتفاقاتی و تسهیل قیمت‌ها توسط اوردرفلو بودم توی Chicago Mercantile Exchange. ترجمه این مناطق آشفته می‌تونه منجر به سوددهی شما بشه. فقط زمانی پولتون رو به خطر بندازید که شواهد همه به نفع شما باشن و خطر کمینه است. که یعنی تشخیص رفتار تازه‌کارانه و دقیقا عکس آن را انجام دادن.

در انتها، شکاف‌های قیمتی برای معامله‌گران تازه‌کار نیست.اما وقتی بتونید به توانایی تشخیص عرضه و تقاضا توی هر تایم‌فریمی دست‌پیداکنید، مزیت شکاف‌های قیمتی رو بیشتر درک می‌کنید.

نمونه‌ای از شکاف قیمتی در آغاز مارکت ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰ - XAUUSD:مقاله اصلی توی تاریخ ۲۲ نوامبر ۲۰۱۷ توی FXStreet با عنوان Price Gaps - The Proffesional Gap منتشر شده که می‌تونید از آدرس https://www.fxstreet.com/education/price-gaps-the-professional-gap-201711220556 بهش دسترسی داشته باشید.